RESULTS

DAILY SCHEDULE

Day ONE Mon 19th : Round ONE, 12.00 – 20.00
Day TWO Tue 20th : Round TWO (top), 12.00 – 20.00
Day THREE Wed 21st : Round TWO (bottom), 12.00 – 20.00
Day FOUR Thu 22nd : Round THREE, 12.00 – 20.00
Day FIVE Fri 23rd : QUARTERS, 12.00 – 20.00
Day SIX Sat 24th : SEMIS, from 16.00
Say SEVEN Sun 25th : FINALS, from 16.00

Match Schedule & Results

DAY SEVEN, THE FINALS
[5] Joelle King (Nzl) 3-0[2] Raneem El Welily (Egy)     11-4, 12-10, 19-17 (48m)

[1] Mohamed ElShorbagy (Egy) 3-0 [2] Ali Farag (Egy)   11-6, 11-6, 11-7 (39m)

DAY SIX: SEMI-FINALS

[5] Joelle King (Nzl) 3-0 [8] Sarah-Jane Perry (Eng)                              11-7, 11-3, 11-7 (34m)
[2] Raneem El Welily (Egy) 3-2 [7] Nouran Gohar (Egy)   13-11, 10-12, 11-8, 9-11, 11-7 (66m)

[1] Mohamed ElShorbagy (Egy) 3-0 [3] Tarek Momen (Egy)                    11-9, 11-5, 11-6 (36m)
[2] Ali Farag (Egy) 3-0 [4] Simon Rosner (Ger)                                   12-10, 11-7, 11-3 (44m)

DAY FIVE: QUARTER-FINALS

Women:
[8] Sarah-Jane Perry (Eng) 3-2 [1] Nour El Sherbini (Egy)    7-11, 11-7, 11-13, 11-8, 11-5 (58m)
[5] Joelle King (Nzl) 3-0 [3] Nour El Tayeb (Egy)                       11-8, 11-8, 11-5 (28m)

[7] Nouran Gohar (Egy) 3-2[4] Camille Serme (Fra)       11-6, 7-11, 9-11, 11-9, 11-3 (57m)
[2] Raneem El Welily (Egy) 3-0 Joey Chan (Hkg)                                11-2, 11-8, 11-6 (22m)

Men:
[1] Mohamed ElShorbagy (Egy) 3-1 [6] Paul Coll (Nzl)               7-11, 11-4, 11-6, 11-7 (54m)
[3] Tarek Momen (Egy) 3-1 [7] Mohamed Abouelghar (Egy)   13-11, 11-13, 12-10, 11-7 (82m)

[4] Simon Rösner (Ger) 3-2 [5] Miguel Rodriguez (Col)   11-9, 4-11, 11-6, 7-11, 18-16 (99m)
[2] Ali Farag (Egy) 3-1 [8] Karim Abdel Gawad (Egy)             7-11, 12-10, 11-7, 12-10 (84m)

DAY FOUR: Round THREE, 12.00 - 20.00

Women:
[1] Nour El Sherbini (Egy) 3-1 Amanda Sobhy (Usa)   11-6, 11-6, 11-13, 13-11 (44m)
[8] Sarah-Jane Perry (Eng) 3-2 [12] Tesni Evans (Wal)  7-11, 15-17, 11-8, 11-3, 11-4 (78m)

[3] Nour El Tayeb (Egy) 3-1 [14] Joshna Chinappa (Ind)    11-6, 11-4, 10-12, 11-8 (41m)
[5] Joelle King (Nzl) 3-1 Hania El Hammamy (Egy)  11-8, 7-11, 11-7, 11-3 (41m)

[4] Camille Serme (Fra) 3-0 Millie Tomlinson (Eng)    11-7, 11-5, 11-8 (32m)
[7] Nouran Gohar (Egy) 3-0 [9] Alison Waters (Eng)     14-12, 12-10, 11-8 (37m)

Joey Chan (Hkg) 3-1 Yathreb Adel (Egy)     11-2, 8-11, 11-8, 11-8 (34m)
[2] Raneem El Welily (Egy) 3-1 [13] Victoria Lust (Eng)     10-12, 11-4, 11-7, 11-5 (37m)

Men:
[1] Mohamed ElShorbagy (Egy) 3-0 Tom Richards (Eng)   11-6, 11-7, 12-10 (31m)
[6] Paul Coll (Nzl) 3-0 Declan James (Eng)               13-11, 11-9, 11-9 (60m)

[7] Mohamed Abouelghar (Egy) 3-0 Eain Yow Ng (Mas)    12-10, 11-4, 11-4 (28m)
[3] Tarek Momen (Egy) 3-1 Raphael Kandra (Ger)     11-8, 11-6, 9-11, 11-8 (44m)

[4] Simon Rösner (Ger) 3-1 Nicolas Mueller (Sui)     11-4, 11-4, 11-7 (28m)
[5] Miguel Rodriguez (Col) 3-0 Zahed Salem (Egy)     11-7, 11-7, 11-7 (41m)

[8] Karim Abdel Gawad (Egy) 3-0 Tsz Fung Yip (Hkg)    11-8, 11-7, 11-9 (34m)
[2] Ali Farag (Egy) 3-1 Diego Elias (Per)    11-4, 11-6, 10-12, 11-8 (63m)

DAY THREE : Round TWO (bottom), 12.00 - 20.00

Women:
[9] Alison Waters (Eng) 3-0 Danielle Letourneau (Can)   14-12, 11-7, 11-9 (30m)
[4] Camille Serme (Fra) 3-0 Rachael Grinham (Aus)         11-4, 11-6, 11-0 (20m)
[7] Nouran Gohar (Egy) 3-0 Emily Whitlock (Eng)            11-3, 11-1, 11-6 (22m)
Millie Tomlinson (Eng) 3-2 [11] Nicol David (Mas)    12-10, 0-11, 8-11, 11-7, 11-6 (49m)

Joey Chan (Hkg) 3-2 [15] Salma Hany (Egy)  9-11, 11-5, 11-8, 15-17, 11-7 (47m)
[13] Victoria Lust (Eng) 3-1 Hollie Naughton (Can)   11-5, 7-11, 11-5, 11-5 (34m)
Yathreb Adel (Egy) 3-1 [6] Laura Massaro (Eng)   11-6, 11-5, 12-14, 11-3 (32m)
[2] Raneem El Welily (Egy) 3-0 Rowan Elaraby (Egy)   11-6, 11-5, 11-1 (20m)

Men:

Nicolas Mueller (Sui) 3-1 Omar Mosaad (Egy)   11-3, 12-10, 8-11, 11-4 (53m)
[4] Simon Rosner (Ger) 3-1 Adrian Waller (Eng)   11-3, 8-11, 11-7, 11-9 (49m)
Diego Elias (Per) 3-0 Saurav Ghosal (Ind)        11-2, 11-2, 13-11 (35m)
[2] Ali Farag (Egy) 3-0 Gregoire Marche (Fra)        11-9, 11-8, 11-4 (35m)

Tsz Fung Yip (Hkg) 3-2 George Parker (Eng)  14-12, 7-11, 8-11, 11-5, 11-9 (79m)
[8] Karim Abdel Gawad (Egy) 3-0 Lucas Serme (Fra)   11-8, 11-7, 14-12 (41m)
Zahed Salem (Egy) 3-2 Greg Lobban (Sco)    7-11, 11-9, 3-11, 13-11, 11-7 (70m)
[5] Miguel Rodriguez (Col) 3-2 Max Lee (Hkg)   6-11, 13-11, 6-11, 16-14, 11-8 (79m)

DAY TWO : Round TWO (top), 12.00 - 20.00

Women:
[1] Nour El Sherbini (Egy) 3-0 Nele Gilis (Bel)     11-4, 11-4, 11-5 (27m)
Amanda Sobhy (Usa) 3-1 [10] Annie Au (Hkg)   11-9, 8-11, 11-5, 11-6 (38m)
[12] Tesni Evans (Wal) 3-0 Julianne Courtice (Eng)   11-7, 11-4, 11-8 (29m)
[8] Sarah-Jane Perry (Eng) 3-1 Zeina Mickawy (Egy)    4-11, 11-8, 11-7, 11-8 (40m)

[5] Joelle King (Nzl) 3-1 Mayar Hany (Egy)   11-3, 8-11, 11-5, 11-5 (30m)
Hania El Hammamy (Egy) 3-0 [16] Olivia Blatchford Clyne (Usa)    11-8, 11-9, 11-5 (29m)
[3] Nour El Tayeb (Egy) 3-0 Fiona Moverley (Eng)    11-7, 11-5, 11-7 (27m)
[14] Joshna Chinappa (Ind) 3-1 Milou van der Heijden (Ned)    9-11, 11-5, 11-9, 11-3

Men: 
[1] Mohamed ElShorbagy(Egy) 3-0 Ryan Cuskelly (Aus)    11-3, 11-6, 11-5 (30m)
Tom Richards (Eng) 3-0 Ramit Tandon (Ind)      11-7, 11-6, 11-9 (32m)
Declan James (Eng) 3-2 Joel Makin (Wal)     14-16, 11-7, 8-11, 11-6, 11-8 (85m)
[6] Paul Coll (Nzl) 3-1 Leo Au (Hkg)     7-11, 11-3, 11-9, 11-6 (59m)

[7] Mohamed Abouelghar (Egy) 3-0 Nafiizwan Adnan (Mas)  11-3, 11-6, 11-2 (32m)
Eain Yow Ng (Mas) 3-1 Joshua Masters (Eng)   7-11, 11-8, 11-4, 11-9 (47m)
Raphael Kandra(Ger) 3-1 Cesar Salazar (Mex)   11-8, 11-6, 8-11, 11-9 (51m)
[3] Tarek Momen (Egy) 3-0 Cameron Pilley (Aus)  11-7, 11-6, 11-8 (28m)

DAY ONE : Round ONE, 12.00 - 20.00

WOMEN:
Amanda Sobhy (Usa) 3-0 Amanda Landers-Murphy (Nzl)    11-4, 11-8, 11-2 (20m)
Nele Gilis (Bel) 3-2 Liu Tsz-Ling (Hkg)      8-11, 11-8, 11-8, 8-11, 11-6 (64m)
Zeina Mickawy (Egy) 3-1 Low Wee Wern (Mas)    11-9, 12-14, 11-4, 11-7 (44m)
Julianne Courtice (Eng) 3-2 Mariam Metwally (Egy)   11-13, 5-11, 11-8, 11-9, 12-10 (56m)
Hania El Hammamy (Egy) 3-1 Sivasangari Subramaniam (Mas)   11-9, 10-12, 11-7, 11-8 (43m)
Mayar Hany (Egy)3-2 Ho Tze-Lok (Hkg)    15-13, 11-7, 10-12, 8-11, 11-9 (51m)
Fiona Moverley (Eng) 3-1 Tong Tsz-Wing (Hkg)   11-9, 11-5, 7-11, 11-7 (37m)
Milou van der Heijden (Ned) 3-1 [wc] Lee Ka Yi (Hkg)    11-5, 9-11, 11-7, 11-7 (32m)
Millie Tomlinson (Eng) 3-1 Nada Abbas (Egy)     11-7, 3-11, 11-7, 11-8 (38m)
Rachael Grinham (Aus) 3-1 Tinne Gilis (Bel)    11-7, 8-11, 14-12, 11-5 (37m)
Emily Whitlock (Eng) 3-0 [wc] Vanessa Chu (Hkg)     11-6, 12-10, 11-6 (31m)
Danielle Letourneau (Can) 3-0 Nadine Shahin (Egy)     11-5, 11-3, 11-6 (23m)
Yathreb Adel (Egy) 3-1 Haley Mendez (Usa)    6-11, 11-1, 11-4, 11-6 (25m)
Joey Chan (Hkg) 3-1 Alexandra Fuller (Rsa)  11-7, 10-12, 11-2, 11-7 (38m)
Rowan Elaraby (Egy) 3-2 Rachel Arnold (Mas)   11-9, 12-10, 12-14, 9-11, 11-3 (50m)
Hollie Naughton (Can) 3-0 Coline Aumard (Fra)  12-10, 6-2 rtd (15m)

MEN:
Tom Richards (Eng) 3-0 Mostafa Asal (Egy)    11-4, 11-2, 11-9 (29m)
Ramit Tandon (Ind) 3-1 lan Clyne (Sco)     11-7, 11-9, 9-11, 11-6 (47m)
Eain Yow Ng (Mas) 3-0 Ben Coleman (Eng)    11-7, 11-3, 11-5 (38m)
Nafiizwan Adnan (Mas) 3-0 [wc] Henry Leung (Hkg)    11-8, 11-9, 11-8 (40m)
Joel Makin (Wal) 3-0 [wc] Chi Him Wong (Hkg)  11-7, 11-9, 11-6 (40m)
Leo Au (Hkg) 3-1 Edmon Lopez (Esp)    9-11, 11-7, 11-4, 11-8 (60m)
Cesar Salazar (Mex) 3-0 Todd Harrity (Usa)    11-7, 11-7, 11-3 (33m)
Joshua Masters (Eng) 3-2 Chris Simpson (Eng)    4-11, 3-11, 14-12, 11-8, 11-7 (67m)
Adrian Waller (Eng) 3-0 Peter Creed (Wal)     11-3, 11-7, 11-5 (33m)
Cameron Pilley (Aus) 3-1 Rex Hedrick (Aus)   5-11, 11-7, 11-8, 11-7 (59m)
Greg Lobban (Sco) 3-0 Mazen Gamal (Egy)    11-6, 12-10, 11-5 (34m)
Zahed Salem (Egy) 3-1 Karim El Hammamy (Egy)    11-2, 11-4, 4-11, 11-4 (43m)
Lucas Serme (Fra) 3-1 Nathan Lake (Eng)   7-11, 11-3, 11-9, 11-4 (49m)
Tsz Fung Yip (Hkg) 3-0 Olli Tuominen (Fin)   11-4, 11-8, 11-6 (29m)
Gregoire Marche (Fra) 3-0 Arturo Salazar (Mex)  13-11, 11-4, 11-6 (36m)
George Parker (Eng) 3-0 Campbell Grayson (Nzl)   11-4, 11-4, 11-8 (42m)